VI Konferencja Ogólnopolska Konferencja Naukowa Budownictwo – Infrastruktura – Budownictwo

W dniach 18-20 października 2023 na Politechnice Krakowskiej odbyła się VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa Budownictwo – Infrastruktura – Górnictwo, której tematem przewodnim były „Współczesne wyzwania w działalności inżynierskiej”. To już szósta odsłona z cyklu konferencji, zapoczątkowanych w 2014 roku. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem osób związanych z branżą górniczą, budowlaną i hydrotechniczną. Wśród uczestników konferencji nie zabrakło przedstawicieli Wyższego Urzędu Górniczego, ośrodków górniczych związanych z Górnośląskim Zagłębiem Węglowym, KGHM, Jastrzębską Spółką Węglową czy Lubelskim Zagłębiem Węglowym. W obradach brali także udział przedstawiciele nauki m.in. z, Akademii Górniczo Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytetu Rolniczego a także studenci Politechniki Krakowskiej kierunku budownictwo.

Konferencję obieli swoim patronatem Główny Urząd Górniczy, Rektor Politechniki Krakowskiej, Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Komisji Budownictwa PAN – Oddział Małopolski, Polskiego Komitetu Geotechniki – Oddział Małopolski, Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej i Parasejsmicznej oraz Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Sponsorami Konferencji byli TITAN Polska Sp. z o.o., PBW Inżynieria Sp. z o.o., TMSYS sp. z o.o., INORA Sp. z o.o., Geopartner Sp. z o.o.

Tegoroczną edycję konferencji otworzył Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. Pan Rektor przywitał uczestników wydarzenia, życząc im udanych obrad i owocnych dyskusji. Jednocześnie zwrócił uwagę, że format konferencji, zrzeszający zarówno osoby związane z nauką jak i praktyką branży budowlanej, górniczej i hydrotechnicznej, wpisujący się w nowoczesne trendy rozwoju nauki i przemysłu, o czym świadczy ogromne zainteresowanie konferencją. Pani Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK, powtarzając za Panem Rektorem podkreśliła rangę konferencji, istotę poruszanej na konferencji problematyki, która rozwijana jest w ramach prowadzonych badań przez pracowników Katedry Geotechniki i Wytrzymałości Materiałów, kierowanej przez Panią Profesor dr hab. inż. Elżbietę Pilecką, oraz studentów II stopnia specjalności „Budownictwo Hydrotechniczne i Geotechnika”. Część oficjalną zakończył Pan Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara przypominając historię cyklu konferencji BIG.

Swoją obecnością zaszczycili nas również Pan Prezes Wyższego Urzędu Górniczego – Adam Mirek oraz Pan Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem WUG – Piotr Kujawski. Przedstawiciele wyższego Urzędu Górniczego wygłosili wykład wprowadzający w sesji plenarnej prowadzonej przez Panią Profesor Elżbietę Pilecką.

Podczas dwóch dni obrad zaprezentowano XX referatów dotyczących m.in. ochrony terenów górniczych i pogórniczych, problemów związanych z budową obiektów hydrotechnicznych i górniczych, specyfiki prowadzenia badań geotechnicznych oraz zagadnień związanych z symulacjami numerycznymi. Prowadzone w trakcie konferencji dyskusje, umożliwiły zapoznanie się z najnowszymi trendami w nauce i przemyśle, a także pozwoliły na wymianę cennych doświadczeń związanych z wykonawstwem i zabezpieczaniem obiektów inżynierskich.

Co szczególnie istotne, w trakcie obrad głos zabrali również Sponsorzy Konferencji i reprezentanci firm związanych z usługami prowadzonymi na rzecz górnictwa, budownictwa oraz geofizyki, demonstrując swoje najciekawsze realizacje oraz doświadczenie w zakresie wykonywanych prac.

Po zakończeniu obrad uczestnicy spotkali się na  uroczystej kolacji, podczas której nawiązały się liczne znajomości, które, mamy nadzieję,  przerodzą się w owocną współpracę zawodową.

Ostatniego dnia konferencji odbyły się warsztaty z platformy EPISODES oraz wycieczka do multimedialnego muzeum poświęcone górnictwu na ziemi olkuskiej w Bukownie.  

Na koniec warto zaznaczyć, że organizacja VI konferencji BIG nie byłaby możliwa bez ogromnego wsparcia naszych sponsorów: PBW Inżynieria, TMSYS, TITAN POLSKA, INORA, Geopartner oraz patronatów medialnych Inżyniera Budownictwa i Gospodarki Wodnej.

Wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz organizacją, które objęły patronatem Konferencję składamy najszczersze podziękowania i już teraz zapraszamy na kolejną VII edycję naszej konferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *